VĚTRÁNÍ A STAVBA KURNÍKU
Ventilační zařízení je nedílnou součástí kurníku, stejně tak jako okno. Existuje několik větracích systémů (stropní, komínové nebo jejich kombinace). Větrací systém by měl být samostatnou částí v kurníku. Slouží převážně v zimním období, kdy se nevětrá okny. Nejvhodnějším řešením i pro takto malé chovy je komínové větrání. Jedná se o šachtu, která začíná 40 cm od podlahy a vyúsťuje 50 cm nad střechou. Má dva otvory. Jeden je přímo u podlahy a druhý u stropu. Slouží k odvádění vodních par a „vydýchaného“ vzduchu z kurníku. Při silných mrazech se vzduch odvádí pouze otvorem u podlahy. Správný systém má ještě přívodní větrací otvor, který přivádí zvenčí čerstvý vzduch odspodu a vniká do kurníku u stropu, aby se mírně ohřál. Plášť obou šachet by měl být také izolovaný. Přívodní a odvodní otvory se opatří nejlépe regulovatelným uzávěrem (šoupátkem). Platí zásada, že velikost odvodního otvoru je dvojnásobná než velikost přívodního. Pro kurník s 20 ks postačí průměr šachty 10 cm. Účinnost větrání můžeme zvýšit kanálovým ventilátorem, který se dá sehnat i s nízkým příkonem (30W) a s pomocí časového spínače nastavit jeho spouštění. Dobrému mikroklimatu nepřispívá chybně doporučovaná hluboká podestýlka, která je příčinou uvolňování značného množství čpavku i vlhkosti, které v drobném chovu v zimním období nelze odvětrat. Může být také příčinou vzniku střevních potíží s jejich následným přetrváváním. Vhodnější je dokonale izolovaná podlaha s nízkou vrstvou podestýlky, kterou měníme týdně nebo maximálně po dvou týdnech. Okna svojí velikostí tvoří 1/5 až 1/8 z podlahové plochy kurníku. Rovněž pro tepelnou izolaci se dělají zdvojená nebo alespoň dvojitě zasklená s 3 cm mezerou. Využít se mohou i novější materiály, které jsou méně tepelně vodivé (polykarbonátové desky). Výhodná je konstrukce oken, kdy horní díl (1/3) je sklopný dovnitř. Celé okno by mělo být vyjímatelné pro letní období. Staví se 40 cm od podlahy, aby světlo pronikalo na celou plochu podlahy. Okna bývají poměrně vysoká (120 cm) vzhledem k pracovní výšce kurníku, která se pohybuje mezi 180 – 200 cm. Pro zajištění dostatečné délky světelného dne v zimním období je třeba kurník vybavit elektrickým osvětlením. Dostatečné osvětlení zajistí 3 – 4 W/m2. Vyšší intenzita světla je nežádoucí, vede k větší agresivitě slepic. Délka světelného dne stačí 14 hodin. Příliš dlouhý den má podobné následky jako vysoká intenzita světla
Vítejte na stránce chozadru.wbs.cz v sekci VĚTRÁNÍ KURNÍKU
ZDE JE NĚKOLIK UKÁZEK VĚTRÁNÍ A TRUSOVÉHO STOLU PŘEVZATO http://CHICKEN-PALACE.COM
TENTO KURNÍK S OBSLUŽNÍ MÍSTNOSTÍ, BUDE SLOUŽIT NA KMENOVÝ CHOV ZDROBNĚLÝCH PLEMEN
větrání pro cca 10 ks zdr.drůbeže zajistí dostatečně vodoodpadní koleno 50mm které je zaopatřeno regulovatelným víčkem..v letních měsících bude nahrazeno okno a dveře síťovinou,popř chladný vzduch potrubím 100mm ze zemníku vháněn počítačovým ventilátorem 12v
větrání,a příprava zásuvky 220V na výhřev napáječek..veškeré elektrické zařízení bude na 12V-24V ( 12W osvětlení lediodovým páskem teplá bílá časovačem na ranní přisvěsování cca 2-3hod.,výhřev 4x napáječek po 5w servopohon Belimo 24V s časovačem na otevírání kurníku s během 2x 50 sekund za den
http://www.youtube.com/watch?v=7TtzQ7w9UKM
STAVBA V ČÁSTI USTÁJENÍ JE CELKOVĚ ZATEPLENA POLYSTYRÉNEM 4cm VČETNĚ PODLAHY A ZALITÉ BETONEM
snášková hnízda jsou zapuštěna 1/3 do oddělení a odebírání násadových vajec se provádí s obslužné místnosti...veškeré spoje mezi osb deskami jsou vymazány akrylátovým tmelem kvůli skrýším parazitů ( a lepší přilne nátěr)..toto jsou hnízda pro zdr.drůbež...lze doplnit miskou,košíkem nebo přepážkou na odkul vajechttp://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/snaskove-hnizda/item-2012009.html
TRUSNÉ STOLY V JEDNOTLIVÝCH ODDĚLENÍCH
KONSTRUKCE JE TVOŘENA ZE STŘEŠNÍCH LATÍ 6x4 cm A OSB DESEK
ODDĚLENÍ JE PŘEPAŽENO OTOČNOU A VYNDÁVACÍ STĚNOU A PROPOJENÍ OBOU ČÁSTÍ ,PO ODBĚRU NÁSADOVÝCH VAJEC
ZATEPLENÍ JE POTAŽENO PERLINKOU A NATAŽENÉ FLEX,LEPIDLEM...POZDĚJI DOJDE I K NAŠTUKOVÁNÍ VENKOVNÍM ŠTUKEM ,,K13"
Je to na 4 kmeny zdrobnělých,nebo na dva kmeny velkých,voliera je 4,5mx6m,která se rozdělí na cca 70dní na čtyři díly1mx6m...každý kmen se nechá pouštět jednotlivě mimo volieru a prostřídat ..Každé oddělení bude mít hrabaniště a pod kurníkem v závětří popeliště
každé oddělení bude mít ve spodní časti pod kurníkem na dvíčkách zavěšený 2x zásobník na krmení a na minerální látky( vápený grit,drcené mušle,nutmix,roboran,plastin,konvit)
Chtěli na střeše činžáku chovat slepice, objednali si superkurník za 3 500 dolarů
28. prosince 2010Požadavek dvou klientů z Manhattanu na vyřešení chovu slepic v bytě uprostřed New Yorku přivedl architektonické studio RAAD na myšlenku vytvořit rovnou univerzální kurník na míru. Produkce domácích vajíček v městském bytě už není utopií.
Americký kurník designovaný pro městské terasy pořídíte za 3 500 dolarů | foto: chickenco-op.com galerie Aby mohl městský farmář na své newyorské terase chovat čtyři slepice kvůli domácím vajíčkům, přijde ho pouze jejich střecha nad hlavou na tři a půl tisíce dolarů. Alespoň na tolik si architektonické studio cení svůj sofistikovaný výrobek, který dodá i přes internetový obchod. S dalšími náklady ovšem počítejte na pořízení nosnic, krmení a podestýlky.
Český kutil by něco podobného zcela jednoznačně pořídil mnohem levněji. A přestože newyorští designéři mysleli snad na všechno, lze předpokládat, že šikovný Čech by vytvořil kurník ještě vychytanější. Pokud na takový máte tip, neváhejte ho poslat do redakce Hobby.cz.
Apartmán ve třech podlažích
Designový kurník pro městského farmáře vytvořený architektonickým studiem má tři patra, každé z nich je vytvořené pro konkrétní účel.
Spodní pro základní životní potřeby jako je krmení a zbavování se slepičinců. Tzv. "pracovní" část je určena pro snášení vajec, aby byla domácí vajíčka správně vymazlená a snášená v soukromí a bez stresu. V části označované designéry jako "play", by slepice měly odpočívat.
"Je to modernistický, špičkový kurník," popisuje svůj výrobek autor, designér RAAD Studia James Ramsey. "Je podobný jednomu bytu, který jsme navrhovali před dvěma lety, jen je postavený jako luxusní kondominium pro kuřata," konstatuje věcně. Kam se hrabou osvícení radní v Belgii, kteří obyvatelům domů se zahradou začali rozdávat slepice, aby zamezili plýtvání, jak píšeme v jiném článku.
Průřez kurníkem z New Yorku napovídá, že designéři se snažili myslet opravdu na všechno. Dřevěné a akrylové komponenty dodávají jako plochý balík, ze kterého celý kurník sestavíte bez použití nářadí.
Hotový, bíle natření kurníček má čtyři samostatné ubikace určené na hnízdění, vrchní díl zdvojeného dna tvoří posuvný podnos pro snadné čištění. Zhruba třetina podlahové plochy pak je vyhrazena hřadování. Výměnu vzduchu slepicím zajišťuje ventilátor poháněný solární energií.
Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...